35. PZLA MISTRZOSTWA POLSKI U23 Sieradz 2018

Sieradzcy olimpijczycy

 

Kazimierz Maranda

Kazimierz Maranda.jpeg

Pierwszym sportowcem pochodzącym z ziemi sieradzkiej, który dostąpił zaszczytu reprezentowania biało-czerwonych barw na igrzyskach olimpijskich był Kazimierz Maranda.

Ten lekkoatleta specjalizujący się w biegu przeszkodowym na 3000 m urodził się 23 lutego 1947 w Burzeninie, malowniczej miejscowości położonej nad Wartą kilkanaście kilometrów od Sieradza. Maranda zaczynał, jak większość jego rówieśników, od biegów przełajowych. Jego talent został szybko dostrzeżony, a sportową karierę rozwijał w klubach łodzkich. Kazimerz Maranda był wielokrotnym mistrzem i rekordzistą Polski na swoim koronnym dystansie. Na Igrzyska Olimpijskie w Monachium w 1972 roku jechał, jako jeden z faworytów, niestety w biegu eliminacyjnym uderzył kolanem w przeszkodę i upadł tracąc szansę na dobre miejsce. Mimo bólu Maranda ukończył jednak swój bieg.

Jan Szymański

Jan Szymański.jpeg

Pierwszym sieradzaninem, który wystąpił na igrzyskach był Jan Szymański (1960 - 2005). Ten zapaśnik był wychowankiem Ludowego Klubu Sportowego Piast Sieradz i specjalizował się w stylu wolnym.  Reprezentował także barwy Gwardii Warszawa i Slavii Ruda Śląska. Jego najważniejsze osiągnięcia, to: Mistrzostwo Europy Juniorów (1980), Wicemistrzostwo Europy (1984), brązowe medale Mistrzostw Europy (1979, 1986). Szymański wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie (1980), gdzie zajął 9 miejsce w kategorii piórkowej. Główny Komitet Kultury Fizycznej i Sportu udekorował Jana Szymańskiego złotym medalem „Za wybitne osiągnięcia sportowe”. Grób zapaśnika znajduje się na cmentarzu parafialnym w Sieradzu.

Anna Pacholak-Guzowska

Anna Pacholak-Guzowska.jpeg

Pierwszą kobietą, olimpijką pochodzącą z Sieradza była Anna Pacholak-Guzowska. Urodzona w 1980 lekkoatletka jest wychowanką rodzimego klubu Żeglina i specjalizowała się w biegach sprinterskich. Swoje największe sukcesy odnosiła w sztafecie 4x400 m sięgając dwukrotnie po Halowe Wicemistrzostwo Europy. Na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach (2004) sieradzanka wystartowała w biegu indywidualnym na 200 m i dotarła do ćwierćfinału swojej konkurencji.

Agata Bednarek

Agata Bednarek.jpeg

Wychowanką sieradzkiego klubu (MULKS MOS Sieradz) jest olimpijka z Londynu (2012) Agata Bednarek. Startując już w barwach AZS Łódź sprinterka pochodząca ze Smaszkowa (gm. Błaszki) zdobyła pieć tytułów Misrzyni Polski (w tym jeden w hali) w biegu na 400 m. Na zawodach olimpijskich Bednarek nie mogła jednak zaprezentować swoich umiejętności, bo nie nie znalazła się w składzie sztafety 4x400, która odpadła w eliminacjach.

Artur Kozłowski 

Artur_Kozlowski.jpeg

Ostatnim sportowcem pochodzącym z Sieradza, który wystąpił na olimpiadzie jest Artur Kozłowski. Wychowanek MULKS MOS Sieradz szybko dał się poznać, jako utalentowany biegacz średnio i długodystansowy. Swoje pierwsze sukcesy odnosił w begach przełajowych, z czasem zaczął się specjalizować w biegach długich, ulicznych, a docelowo w maratonie. Na swoim koncie Kozłowski ma kilkanaście medali mistrzostw Polski w biegach długich i maratonie w tym 7 złotych. Jest dwukrotnym Mistrzem Polski  i pierwszym polskim zwycięzcą Orlen Warsaw Marathon (2016). To zwycięstwo dało mu przepustkę na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro, gdzie zajął 39 miejsce - najlepsze z trójki reprezentantów Polski. 

Karol Kozuń 

Karol_Kozun1.jpeg

Sieradz jest także dumny z osiągnieć paraolimpijczyka Karola Kozunia. Ten kulomiot i oszczepnik startował na trech igrzyskach paraolimpijskich. Debiutował w Pekinie w 2008 roku, swój największy sukces osiągnął cztery lata później na igrzyskach w Londynie, gdzie w konkursie pchnięcia kulą wywalczył srebrny medal. Sieradzanin  reprezentujący barwy IKS Start Zduńska Wola był również w Rio de Janeiro w 2016 roku, gdzie był bardzo blisko podium w swojej koronnej konkurencji - kuli - zajmując ostaecznie 4 miejsce.

Generalni sponsorzy

Tamex Mosir Sieradz Kaufland

Sponsorzy i partnerzy PZLA

Orlen
4f
Polanik
Oshee
Okęcie

Organizatorzy

Mosir Sieradz
Miasto Sieradz
PZLA
×

Wyszukaj w serwisie